Móda

Jak staré jsou kozačky

.

Kozačky jsou považovány za nejstarší obuv, která provází lidstvo na planetě Zemi. První modely této typicky zimní obuvi nosili již pravěcí lovci. Vysoká obuv jednak chránila pračlověka před chladem, a pak sloužila jako ochrana a opěrný bod před kontaktem s divokými zvířaty. Obuv byla v té době pochopitelně primitivní, ze zvířecí kůže a srsti, ale lze ji nazvat prvními kozačkami, neboť se mnohé z nich vyráběly z hovězí nebo kozí kůže.
kožené kozačky
Po ukončení doby ledové se obliba kozaček rozšířila nejvíce mezi eskymáky. Velmi drsné klima a převaha typicky zimního počasí nutí obyvatele těchto lokalit využívat převážně této obuvi i dnes. Ačkoliv šlo původně o boty z osrstěné kozí kůže, samotný název se zachoval do současnosti, i když už se produkce soustředila na jiné typy materiálu. Předchůdcem současného tvaru těchto bot byly od 17. století vojenské speciály, které obouvali pěší bojovníci, i jezdci na koních. Již v minulosti mezi lidmi platilo, že armádní výstroj mívá vysokou kvalitu, což také mělo vliv i na módní změny nálad prostého lidu.
modré kozačky

První ženské vysoké boty

Výsadě obouvat vysokou koženou obuv se těšili zpočátku především muži. Ženy začaly tento styl napodobovat mnohem později, až v polovině 18. století. První barokní dámská vysoká obuv, bohatě zdobená textilními výšivkami byla však velice podobná té současné, stejně tak i výše podpatku. Zpočátku byl podpatek velmi nízký, ale na konci 19. století se již začaly nosit ve vyšších společenských vrstvách takové modely, které zvýrazňovaly u žen dlouhé a štíhlé nohy.

.

Jak je ženy nosí

Úzké pouzdrové sukně – tam nejlépe vyniknou klasické střihy obuvi s velmi nízkým podpatkem ve tvaru podkovy. Hodí se spíše pro dlouhé štíhlé nohy.
otisk boty
Zvonová sukně – nejlepšího dojmu docílíte s rovnými upnutými kozačkami na vyšším podpatku.
Over size z úpletu – tyto dlouhé roláky, nebo šaty v minimalistickém střihu se stále nosí a k nim velice elegantně zapadají velmi dlouhé tzv. komíny vyrobené z lesklé kůže a s vyšším rovným podpatkem.
Přiléhavé kalhoty – elastické kalhoty v jezdeckém stylu, těsně přiléhavé, s nimiž vyniknou krásné dlouhé nohy u štíhlých ženských postav, anebo těsné rifle zastrčené do bot vypadají velmi dobře právě s koženými botami na středně vysokém podpatku.

Jak staré jsou kozačky
4.1 (82.5%)8
.