Móda

Jak staré jsou kozačky

Kozačky jsou považovány za nejstarší obuv, která provází lidstvo na planetě Zemi. První modely této typicky zimní obuvi nosili již pravěcí lovci. Vysoká obuv jednak chránila pračlověka před chladem, a pak sloužila jako ochrana a opěrný bod před kontaktem s divokými zvířaty. Obuv byla v té době pochopitelně primitivní, ze zvířecí kůže a srsti, ale lze ji nazvat prvními kozačkami, neboť se mnohé z nich vyráběly z hovězí nebo kozí kůže.
kožené kozačky
Po ukončení doby ledové se obliba kozaček rozšířila nejvíce mezi eskymáky. Velmi drsné klima a převaha typicky zimního počasí nutí obyvatele těchto lokalit využívat převážně této obuvi i dnes. Ačkoliv šlo původně o boty z osrstěné kozí kůže, samotný název se zachoval do současnosti, i když už se produkce soustředila na jiné typy materiálu. Předchůdcem současného tvaru těchto bot byly od 17. století vojenské speciály, které obouvali pěší bojovníci, i jezdci na koních. Již v minulosti mezi lidmi platilo, že armádní výstroj mívá vysokou kvalitu, což také mělo vliv i na módní změny nálad prostého lidu.
modré kozačky

První ženské vysoké boty

Výsadě obouvat vysokou koženou obuv se těšili zpočátku především muži. Ženy začaly tento styl napodobovat mnohem později, až v polovině 18. století. První barokní dámská vysoká obuv, bohatě zdobená textilními výšivkami byla však velice podobná té současné, stejně tak i výše podpatku. Zpočátku byl podpatek velmi nízký, ale na konci 19. století se již začaly nosit ve vyšších společenských vrstvách takové modely, které zvýrazňovaly u žen dlouhé a štíhlé nohy.

Jak je ženy nosí

Úzké pouzdrové sukně – tam nejlépe vyniknou klasické střihy obuvi s velmi nízkým podpatkem ve tvaru podkovy. Hodí se spíše pro dlouhé štíhlé nohy.
otisk boty
Zvonová sukně – nejlepšího dojmu docílíte s rovnými upnutými kozačkami na vyšším podpatku.
Over size z úpletu – tyto dlouhé roláky, nebo šaty v minimalistickém střihu se stále nosí a k nim velice elegantně zapadají velmi dlouhé tzv. komíny vyrobené z lesklé kůže a s vyšším rovným podpatkem.
Přiléhavé kalhoty – elastické kalhoty v jezdeckém stylu, těsně přiléhavé, s nimiž vyniknou krásné dlouhé nohy u štíhlých ženských postav, anebo těsné rifle zastrčené do bot vypadají velmi dobře právě s koženými botami na středně vysokém podpatku.