Nákupy

Je vhodné pořídit chodítko pro děti?

Velkým zlomem v životě každého dítěte je udělání prvního krůčku. Ovšem potrvá ještě nějakou dobu, než se chůze stane hlavním způsobem pohybu. A aby rodiče tento proces urychlili, používají nejrůznější pomůcky, které mají chůzi podpořit.

 

Jednou z nich je i chodítko pro děti. Jedná se o kovovou či plastovou konstrukci na kolečkách, v níž je uprostřed sedátko. Do něj se dítě posadí a následně se může pohybovat podobným způsobem, jako například automobily v seriálu Flintstoneovi.

 

choditko3

 

Naprostá většina dětí si chodítko velmi rychle oblíbí. A není divu, umožňuje jim mnohem rychlejší a pohodlnější pohyb, než jaký měli k dispozici doposud. Navíc díky němu mohou i dosáhnout výš, aniž by si museli sami stoupat, což v tomto věku není zrovna nejsnazší úkol.

 

To vše zní velmi dobře, a není divu, že mnoho rodičů svým potomkům toto zařízení koupí. Otázkou však je, zda je to skutečně dobře. Přeci jen, v tomto věku děti rostou velmi rychle a stejně rychle se vyvíjí i jejich kostra a klouby. Co s tím mají společného chodítka?

 

choditko4

 

V první řadě prakticky „nutí“ dítě, aby bylo v neustále vzpřímené pozici, což je něco, na co jeho páteř ještě není ani zdaleka připravena. Také úhel, který svírají v chodítku kyčle s trupem, není ideální. Stejně jako vše ostatní, i klouby se musí postupně přizpůsobit novému způsobu pohybu. Chodítka je však nutí zaujmout danou pozici prakticky okamžitě, bez toho, že by kostra dostala čas se postupně přizpůsobit.

 

Jaké mohou být následky takového počínání? Zde samozřejmě záleží především na tom, jak dlouhou dobu a jak často dítě v chodítku tráví. Pokud je v něm jen občas a na chvíli, pak není třeba se bát. Avšak pokud jej tam dáváte pravidelně, pak buďte připraveni, že později může mít problémy s páteří či kyčelními klouby. A věřte, že to není nic pěkného. Proto se i tento vynález vyplatí používat s rozmyslem. Naše děti za to stojí.